Första CD-spelaren ifrån XTZ!
CD 100/11 i tidningen ON OFF spanien, nr 10 2011 "WHEN YOU SEE WHATS ALL ABOUT LOOKS AND PRICE, YOU WILL HALLUCINATE" 24/25
En prisbomb med tanke på kvalite, materialval och ljud.
Med en påkostad analogdel, så ger denna CD-spelare långt dyrare spelare en hård match!
Lådan är gjort i princip helt i aluminium. Ny enkel fjärrkontroll i aluminium. XTZ CD-100 är utrustad med optisk och coaxial digitalutgång, samt balanserade och obalancerade analoga utgångar.
Skärmad design med separat skärmad CD mekanik. Standby via fjärr, dimmer på display, single- all- och A-B repeat. Stöd för mp3.
Passar in designmässigt i XTZ:as övriga sortiment.
Snabbfakta:
CD, CD-R, HDCD, MP3 från CD/DVD
Chassi i Aluminium
Vikt: 9kg
Mått: 110 x 443 x 370 mm
DAC: Analog Devices 1955
XTZ:as allra första CD-spelare. Testad av High Fidelity i deras första nummer år 2010. Deras rubrik lyder "Det ska inte behöva kosta en mindre förmögenhet, säger man hos XTZ. Stämmer det för deras CD-100?." Den är designad för att passa in i XTZ:as övriga sortiment, speciellt förstärkarna. Lådan på CD-100 är i princip helt gjord i aluminium, vilket ger ett gediget och högt kvalitetsintryck i en stabil konstruktion. En helt ny fjärrkontroll i aluminium med förenklat handhavande har även utarbetats.
High Fidelity Nr.1 2010
"Här har vi typiskt en sådan produkt som ger oändligt mycket för pengarna rent ljudmässigt men kanske inte ligger lika högt på skrytfaktorn. Helt ärligt - skippa skrytet och lyssna till musik istället!"
Några viktiga features på CD-100 är:
Högsta kvalitet på kontakter.
Optisk och coaxial digitalutgång, även balanserade utgångar.
Ringkärnetransformator, separat nätdel för analog och digital del.
Skärmad design med separat skärmad CD mekanik med mera.
Funktioner: Standby via fjärr, dimmer på display, single- all- och A-B repeat.
Stabil grundkonstruktion
XTZ CD-100 är en välkonstruerad CD-spelare där stor vikt lagts vid kvalitet i komponenter och funktion. Chassiet är byggt i aluminium för maximal stabilitet och värmeavledning. Dessutom ger det goda skärmningsegenskaper för elektroniken. Av samma anledning används tex ringkärnetransformator i den överdimensionerade nätdelen. Lådans utformning är framtagen för att passa ihop med förstärkaren Class A-100D3. Även fjärrkontrollen är gediget utförd i aluminium.
Anslutningsmöjligheter
Vi har utrustat CD-100 med ett antal utgångar för att möjliggöra inkoppling till ett brett urval av andra hifi-komponenter. Tex finns förutom vanliga RCA-utgångar även coaxialutgång, Toslink samt balanserad analog utgång med XLR-kontakter. Samtliga kontakter håller hög teknisk kvalitet och är tex förgyllda för att eliminera problem med oxidation etc.
Maximal ljudkvalitet
CD-100 är utvecklad med ljudåtergivningen i absolut fokus. Många faktorer samverkar för att nå målet. En rejäl nätdel är första kravet för stabil strömförsörjning. Lika viktigt är det att minimera störningar från att uppstå, och nätdelen använder därför en ringkärnetransformator med litet störfält. Kretskortslayouten är optimerad för låg störnivå och "crosstalk" och använder ett sk "clean ground system". Nästa steg är själva kretslösningarna. Många CD-spelare lider av dåligt designade analoga utgångssteg. CD-100 har utrustats med en högkvalitativ lösning. Stor vikt har också lagts på DA-omvandlaren, och vi kom fram till att Analog Devices AD1955 var den bästa kompromissen, med väldokumenterat bra prestanda.
MP3 stöd
För att falla så många i smaken som möjligt, så finns det möjlighet att spela upp sk mp3-filer på CD-100.
Teknisk specifikation
--------------------------------------------------------------------------------
Konstruktionstyp: CD Spelare
--------------------------------------------------------------------------------
Mått (HxBxD): 110 x 443 x 370 mm (Inklusive fötter)
--------------------------------------------------------------------------------
Vikt: 9 kg
--------------------------------------------------------------------------------
Frekvensomfång: 20-20000 Hz (+/- 0.5dB)
--------------------------------------------------------------------------------
Terminaler: RCA, XLR, Coax & Toslink (Kontakterna håller högsta kvalite)
--------------------------------------------------------------------------------
Färg:
Svart
Svart/Silverwhite
Silverwhite
--------------------------------------------------------------------------------
Anslutningar :
Balanserad utgång(XLR)
RCA utgång
Digital utgång (Coax)
Digital utgång (Toslink)
--------------------------------------------------------------------------------
Spec:
Kanelseparation: >= 95dB @ 1kHz
S/N ratio: >=100dB (A vägt)
THD+N: